mse.com

home page  »   mailová adresa  »   PYRON  »   narozeniny slavných  »  měření geopatogenních zón

Robot se pokusí zbavit Cheopsovu pyramidu tajemství


Robot se pokusí zbavit Cheopsovu pyramidu tajemství

Káhira - Egyptologové vyšlou robota do dvou šachet v Cheopsově pyramidě, aby zjistili, zda se za některou z nich nenachází panovníkova pohřební komora. Kamera, která byla do šachet spuštěna před třemi lety, na tuto otázku neodpověděla. Šéf egyptské Nejvyšší rady pro památky Zahí Havás agentuře Reuters řekl, že robota pro výzkum jedné z největších staveb, jakou kdy lidstvo vytvořilo, vyrobili v Singapuru. Jeho mise by měla začít tento týden. Havás se domnívá, že šachty a kamenné kvádry, které je blokují, vedou ke komoře, do níž byly uloženy ostatky panovníka Cheopse, známého také pod jménem Chufu. Egyptu vládl v letech 2551 až 2528 před naším letopočtem a v Gíze, nedaleko dnešní Káhiry, si nechal postavit hrobku vysokou 146 metrů.
Účel malých šachet s rozměry dvacet na dvacet centimetrů, které stoupají z jedné nedokončené komory v nitru pyramidy, nedá vědcům spát už od jejich objevení v roce 1872.
Někteří se domnívají, že to byly větrací komory, zatímco jiní je vidí jako cesty pro přechod královy duše do posmrtného života. Další pak soudí, že sloužily k astronomickému pozorování.
Roku 2002 byl do nich spuštěn robot Pyramid Rover, který provrtal do jednoho z kamenných bloků na konci otvor a spustil do něj kameru. Ta odhalila malý prázdný prostor ohrazený dalším, křehčím a poškrábaným blokem. Robot ze singapurské univerzity se má provrtat tímto kamenem i deskou, která je na konci druhé šachty.
"Musíme odhalit tajemství té pyramidy. Čeká na to celý svět. Věřím, že ty šachty jsou branou k něčemu, co mělo být ukryto. Je možné, i když je to jen teorie, že Chufuova pohřební komora je stále někde v pyramidě skryta," řekl Haváz.
Cheopsova pyramida je největší ze tří pyramid na planině v Gíze. Před 4600 lety byla postavena z více než dvou milionů kvádrů.

Chufupyr.jpg (18412 bytes)

NAVRCHOLU.cz

       

TOPlist


Copyright © 2011 VDČH